19 stycznia 2011

Holandia - Amsterdam

Amsterdam. Multikulturowe miasto, gdzie sacrum łączy się z profanum, a na 130km² znajdzie się miejsce dla każdego. 















Miasto zbudowane jest wokół koliście je otaczających kanałów, a jest ich ponad sześćset. Wieczorna wycieczka łódką pozwala poznać miasto od strony wody, zachwyca widokiem oświetlonych kamienic, które malowniczo kładą się na wodzie. Stateczki odpływają zazwyczaj co godzinę z przystani w centrum miasta, np. przy Centraal Station, nieopodal gigantycznego parkingu dla rowerów :o









To właśnie tutaj obejrzeć można dzieła van Gogha i Rembrandta, roznegliżowane panie w oświetlonych witrynach, rozsmakować się w niemal każdej kuchni świata, legalnie spalić lolka, kupić cebule czarnych tulipanów, napić dobrej kawy, zamieszkać na barce, śmigać wesoło rowerem i zajadać śledzie : )






Zamieszkać na barce to mega frajda! Łodzie są w pełni wyposażone. Poranna jajecznica i buła z serem  smakują wybornie, śpi się spokojnie, sporadycznie przepływają stateczki wycieczkowe - turyści radośnie machają, jak do tubylców, a barka przyjemnie się kołysze :) Na mostku kapitańskim siorbiąc herbatkę można pograć w statki, planować dalsza marszrutę czy zatopić się w "Dziennikach" Anny Frank. Wrażenia niezapomniane.

Polecam biuro CityMundo http://amsterdam.citymundo.com/
Każdą z barek można dokładnie obejrzeć na filmie umieszczonym na YouTubie, wiec dokładnie wiadomo co i o jakim standardzie się wynajmuje.




Amsterdam ArenA i Ajax Muzeum - nawet jeśli nie jest się fanem futbolu, ten nowoczesny stadion z rozsuwanym dachem trzeba zobaczyć!
Adres: Arena Boulevard 29, dojazd żółtym metrem 54, stacja: Strandvliet/Arena
zwiedzanie od 10:00 do 18:00 oprócz dni meczowych






W Domu Rembrandta (Rembrandthuis), w którym mieszkał w latach 1639-1659, można poznać tajniki tworzenia i przechowywania farb, spróbować sił w litografii oraz odkryć ze zdumieniem, że facet spał w ... szafie :)
Adres: Jodenbreestraat 4, od 10:00 do 17:00, ndz. 13:00-17:00, dojazd T 9 lub 14, M 51,53,54 (stacja: Waterlooplein)





Wszak by obejrzeć "Straż nocną" , najchętniej oglądane dzieło Rembrandta, zwane też "Wymarsz Strzelców" lub "Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha" należy udać się do Rijksmuseum. Tam też czeka urocza "Mleczarka" Jana Vermeera.
 Adres: Stadhouderskade 42, od 10:00 do 18:00, pt do 20:30, dojazd T 2 lub 5, przystanek Hobbemastraat.

Tuż obok znajduje się Van Gogh Museum mieszczące ok. 200 obrazów, ponad 550 rysunków, listy do brata Theo oraz obrazy innych malarzy epoki van Gogha. 
Czynne od 10:00 do 17:30, pt do 22:00

Gdy zaschnie w gardle, naprzeciw, po drugiej stronie ulicy mieści się House of Bols, czyli muzeum wódki Bols. To właśnie na przedmieściach Amsterdamu w 1575r Lucas Bols rozpoczął destylację znanego alkoholu.
Czynne od 12:00 do 18:00, w pt do 22:00, w cenie koktajl i dwa shoty




Natomiast piwosze mogą poznać tajniki warzenia piwa w Heineken Experience, mieszczące się w starym browarze, w centrum miasta. W cenie 2 piwa i film w 4D.
Adres: Stadhouderskade 78, od pn - ndz 11:00 do 17:30, dojazd T 16, 24, 25







Dom Anny Frank (Anne Frank Huis) nikogo nie pozostawi obojętnym. Stara kamienica nieopodal kościoła Westerkerk mieści muzeum, niegdyś mieszkanie, w którym za ruchomym regałem z książkami znajduje się tajne przejście do niewielkich pomieszczeń na tyłach budynku. Tam w czasie wojny, przed nazistami ukrywała się Anna Frank, wraz z rodzicami, siostrą oraz czwórką przyjaciół. Po ponad dwóch latach, 4 sierpnia 1944r kryjówka została odkryta. Wszystkich wywieziono do obozów koncentracyjnych. Przeżył tylko Otto Frank, ojciec Anny. Po aresztowaniach, zanim mieszkanie zostało splądrowane, Miep Gies, która pomagała w ukrywaniu się Frankom i ich przyjaciołom, odnalazła i przechowała pamiętniki Anny. Po wojnie przekazała je ojcu Anny. W 1947r "Dzienniki Anny Frank" zostały wydane, następnie przełożone na wiele języków. W 1955r powstała sztuka, a cztery lata później film na jej podstawie pt. "Pamiętnik Anny Frank".






Dla wielbicieli ruchomych obrazków atrakcją będzie Theater Tuschinski. Stare kino z współczesnym repertuarem i eklektyczną architekturą. Założone w 1921r przez Abrahama Icka Tuszyńskiego, emigranta spod Łodzi. W czasie II w.św. zostało zamknięte, zaś sam Tuszyński został zamordowany w 1942r w Oświęcimiu.Obecnie działa pod szyldem wytwórni Pathé. http://www.pathe.nl/bioscoop/tuschinski





Bazar Albert Cuyp (Albert Cuypstraat) w dzielnicy Pijp, otwarty codziennie oprócz niedziel, choć najlepiej wybrać się w sobotę, przyciągnie każdego smakosza. Ogromne targowisko mieści ponad 260 stoisk. Wokół kuszą kolorowe stosy warzyw i owoców, świeże ryby i owoce morza, pyszne sery, smakołyki z całego świata, no i obowiązkowa buła ze śledziem i cebulą :) 








Pobudzony apetyt można zaspokoić w otaczających knajpkach z kuchnią etniczną albo wybrać się do Zeedijk, czyli amsterdamskiego Chinatown. Tam już nie sposób nie dać uwieść się oferowanym z całego świata pysznościom, mniam...! 


Stamtąd już niedaleko do Dzielnicy Czerwonych Latarni. Rozpięta między dwoma kościołami słynna Red Light District wieczorami otwiera swe lędźwia. Obowiązuje zakaz robienia zdjęć i wzmożona uwaga na kieszonkowców. Oprócz okien wystawowych z paniami i panami, liczne lokale rozrywkowe, kina porno, Muzeum Kondomów, coffee shopy i sklepy z wyuzdaną bielizną. Odważni i ciekawscy niech zapuszczą się nieco głębiej w małe, ciasne i ślepe uliczki - tak naprawdę wygląda dzielnica rozpusty.
Zaś tuż obok, dla kontrastu, mieści się kościół Oude Kerk - miejsce cudu z 1345r, często odwiedzane przez pielgrzymów. 



* Planując podróż samolotem warto polować na promocyjne loty do Eindhoven. Stamtąd spod lotniska, kilka razy dziennie kursują autobusy do Amsterdamu. Przejazd trwa 2 h 15 minut, autobus zatrzymuje się pod Centraal Station. 

* Nastawiając się na intensywne zwiedzanie, w informacji turystycznej (np. przy Centraal Station) warto kupić I Amsterdam Card. Karta uprawnia do darmowych przejazdów tramwajami i metrem, oferuje darmowe lub zniżkowe wejścia do wybranych muzeów, rejs łódką po kanałach, zniżki w restauracjach, kawę i ciastko we wskazanych punktach. Ważna 24, 48 lub 72 godziny. Otrzymuje się przewodnik, kartę elektroniczną uprawniającą do zniżek oraz papierowy bilet do komunikacji miejskiej, które należy mieć zawsze przy sobie.

* Co jeszcze można zobaczyć:
- interaktywne Centrum Nauki NEMO
- Magere Brug - zwodzony most, zbudowany w 1670r, jeden z najpiękniejszych w mieście
- Icebar XtraCold 4D (adres: Amstel 194-195, lodowy bar, w cenie wstępu odzież, dwa lodowe koktajle i beznadziejny film 4D)
- plac Dam w centrum miasta - miejsce spotkań młodych ludzi z całego świata, mieści też Pałac Królewski, Muzeum Figur Woskowych oraz hotel Krasnapolski (mijając hotel po lewej stronie, wchodząc w wąską uliczkę znajdziemy najlepsze coffee shopy)
- malownicza dzielnica Jordaan - mieści wiele pubów i kawiarni, w których zwłaszcza wieczorami warto poczuć atmosferę miasta, ludzi i ich obyczaje.
- i jeszcze wiele, wiele atrakcji ...





Brak komentarzy: